18-65 yaş arasında, ağırlığı en az 55 kg ve üzerinde olan her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilir.Kan bağışlamanın sağlığa bir zararı yoktur. 

Bağışlanacak 1 ünite kan, vücudumuzdaki kanın yaklaşık 1/13'ü kadarı olup, kansızlığa da  yol açmaz.

1 ünite kandan 3 hasta yararlanabilmektedir.

Kan bağışı aralığı erkeklerde 90 günde bir, kadınlarda ise 120 günde birdir.

Sık görülen kan gruplarına ihtiyacın hemen temin edileceği düşüncesi yanlıştır. Çünkü sık bulunan kan gruplarının kullanımı da orantılı olarak fazladır.

Kan bağışlarken size herhangi bir hastalığın bulaşması mümkün değildir. İğneler steril olup, size kullanıldıktan sonra torbadan özel bir cihazla ayrılıp imha edilir. 

Bağışlayacağınız her 1 ünite kan için ; 

*Anti-HIV Testi (AIDS) 

*Anti-HCV Testi ( Hepatit C ) 

*HBsAg Testi ( Hepatit B )

*Sifiliz ( Frengi ) Testi -

*Kan değerleri 

*Kan grubu testleriniz yapılır . 

Sonuç olarak siz de bir taramadan geçmiş olursunuz.. Herhangi bir test sonucunun pozitif çıkması durumunda ise kurum tarafından aranırsınız.Bu sayede erken teşhis edilmiş ve sağlığına kavuşmuş birçok hasta olduğu bilinmektedir.. 

Bazı ilaçlar ise kan bağışı için engel oluşturabilir. Lütfen kullandığınız bütün ilaçları kan bağışı öncesinde muayenenizi yapan kan merkezi doktoruna bildiriniz.

 

TROMBOSİT 

Trombositler (kan pulcukları) kanın en küçük hücresel elemanlarıdır.Ve kanamanın durdurulmasında rol oynarlar.. Trombosit sayısının düşüklüğü vücutta kırmızı-mor renkte döküntülere neden olur..

Bazı hastalıklar, trombosit değerlerinin düşmesine neden olmaktadır.. Ve hastaların sıklıkla  trombosit alması gerekebilir.. Kaybedilen trombositler yerine konmadığı takdirde,  hastada kanama başlar. Bu durum HAYATİ RİSK teşkil etmektedir..

AFEREZ TROMBOSİT BAĞIŞI 

Normal kan bağışı gibi ,özel (aferez) bir  cihazla kandaki trombositlerin alınıp ,geri kalanının donöre geri verilmesi işlemidir. Ve hasta için HAYATİ değeri vardır.