Kök hücreler kemik iliğinde bulunan, kanımızdaki hücrelerin oluşumunu sağlayan ana hücrelerdir. Kan hücreleri dokulara oksijen taşır , mikroplara karşı vücudu savunur ve kanamadan korur.. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.

Bu hücreler aslında kemik iliğinde bulunup, dolaşımda çok az miktarda bulunur. Bu hücrelerin dolaşan kana geçişini sağlamak için koloni büyüme faktörü adı verilen cilt altı ilaç enjeksiyonu yapılır.

HANGİ HASTALIKLARDA KÖK HÜCRE NAKLİ YAPILIR ?

Lösemi, Lenfoma , Aplastik Anemi, Talasemi , Kalıtsal Metabolik Hastalıklar ve Multipl Miyelom 'da kök hücre nakli tedavisi yapılmaktadır.

Kemik İliği; kullanılan kök hücre kaynağına göre ya da kök hücre vericisine göre farklı isimler alır. Kök hücre kaynağına göre periferik kök hücre (dolaşan kandan alınan), kemik iliği nakli ve kordon kanı nakilleri olarak adlandırılır. Vericisine göre ise otolog (kişinin kendisinden), allojeneik (kardeş, anne, baba ya da akraba dışı verici) nakil denir.

TÜRKİYE'DEKİ KÖK HÜCRE NAKİL SAYISI NEDİR ?

Her 1 milyon nüfus başına 50 nakil yapılması gerekiyor. Yani Türkiye’de yılda ortalama 3 bin nakil yapılması bekleniyor. Ama 1500 nakil yapılabiliyor. Yaklaşık 2 bin nakil yapılamıyor. Bu hastalar da nakil beklerken hayatını kaybedebiliyor.

Kök hücre nakli, kişinin kardeşinden, ikizinden, annesinden, babasından, ya da akrabası olmayan kişilerden olabilir.

Doç.Dr. Meltem KURT YÜKSEL

GERÇEKLER

Nakil bekleyen bir hasta için Doku Uyumu Yakalama Şansı neredeyse 30.000 ile BİR KAÇ MİLYONDA 1!!! dir. 

Ülkemizdeki Kök Hücre Gönüllü Verici sayısı  100.000 civarındadır.

Çalışmalar umut verici ancak gönüllü sayısı halen yeterli değildir. 

Kök Hücre Nakline karar verilmiş Lösemi gibi hastalıklarla mücadele eden hastalarımız için çare;                                                                 Doku Tiplendirme Testleri Yapılmış Gönüllülerle Türkök Veri Tabanının zenginleştirilmesidir.

KÖK HÜCRE GÖNÜLLÜ VERİCİ ADAYI OLARAK                                                                                                                 VERECEĞİNİZ KAN ÖRNEĞİ İLE  DOKU TİPLENDİRME TESTLERİNİZ YAPILIP TÜRKÖK VERİ TABANINA KAYDEDİLECEKSİNİZ.            NAKİL BEKLEYEN BİR HASTAYLA DOKU UYUMUNUZ TESPİT EDİLDİĞİ TAKDİRDE İLGİLİ KURUM TARAFINDAN ARANACAK, GÖNÜLLÜLÜĞÜNÜZÜN TEYİDİ ALINACAK, İLERİ TETKİKLER İÇİN TEKRAR KAN VERMENİZ İSTENECEKTİR. UYUMUN DEVAMI HALİNDE SAĞLIK TARAMASI İÇİN ÇAĞRILACAKSINIZ. NAKİLE ENGEL BİR DURUM BULUNMADIĞI  TAKDİRDE, BAĞIŞLAYACAĞINIZ   KÖK HÜCRELER BİR HASTANIN YAŞAM UMUDU OLACAKTIR. 

İşyerinizden izin alma, ulaşım,konaklama, refakat, sağlık kontrolleriniz gibi konular T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından çözülecektir. 

www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53

ÖNEMLİ :

Kemik İliği Bankacılığı " Kanları Toplayalım da Nasıl Olursa Olsun " anlayışı değildir.

İsme dayalı yapılan kampanyalar sistemin sağlıklı calışmasını engellediği gibi; nakil bekleyen hastalarımız için hiçbir şekilde çözüm yaratmamaktadır. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde binlerce kan örneğinin doku testlerinin kısa sürede yapılması mümkün değildir. 

Çözüm ; sürekli ve sakin çalışmayla sağlanacaktır.